1.DEN STVOŘENÍ - AŤ JE SVĚTLO

6. srpna 2015 v 21:39 |  STARÝ ZÁKON
Úplně na počátku, ještě předtím, než měl svět tvar, byla všude naprostá prázdnota. Byla větší tma a větší chaos než za té nejbouřlivější noci na moři. Uprostřed toho chaosu řekl Bůh: "Ať je světlo!" A ihned zazářilo světlo - jasné, čisté a nádherné. "To je dobré," řekl Bůh. "Světlo nazvu dnem a tmu nocí." To byl první den stvoření.

Na úplném počátku stvořil Bůh nebe a zemi, ale všude byla tma a prázdnota, a tak Bůh stvořil světlo. Je důležité aby dětem bylo jasné, že první den Bůh stvořil světlo, ale slunce stvořil až později.


SVĚTLO VE TMĚ. Pro děti může být těžké představit si, jak Bůh přinesl světlo do úplné temnoty, proto je dobré začít aktivitou s baterkou v zatemněné místnosti.
Znají vaše děti stínové obrázky vytvořené rukama? Inspirujte se zde.
ODDĚLENÍ SVĚTLA OD TEMNOTY - pokus s vodou a olejem. Budete potřebovat vodu obarvenou na černo (např. pomocí fixu nebo tempery), olej a plastovou lahev. Do lahve nalejte černou vodu (temnota) a olej (světlo), víčko raději ještě přelepte izolepou. Když lahví zatřesete, obě hmoty se spojí, ale když lahev necháte chvíli v klidu, hmoty se oddělí. Pokus ukazuje, že světlo (olej) a tma (voda) se nedají smíchat a stojí odděleně, stejně tak jako dobro (Bůh) a zlo.


1. Co by se stalo, kdyby Bůh nestvořil světlo a byla by věčná tma? Co kdyby bylo věčné světlo? (vyváženost a harmonie v přírodě). Byl by vůbec život?
2. Jaké je to vidět jenom tmu? Jsou mezi námi lidé, kteří vidí jenom věčnou tmu? Jak se jim říká?
Hned si na to zahrajeme - plnění úkolů se zavázanýma očima (přejdi na druhou stranu místnosti, lehni si, napij se, něco namaluj, najdi kamaráda po hlase…) Následuje reflexe: bylo to jednoduché? jaký asi je takový život?
3. Umíš vyjmenovat některé věci, které vydávají světlo? (s pomocí elektriky, bez elektriky) Vidíš nějaké právě teď v této místnosti?
4. Slova světlo a tma jsou protiklady, stejně jako světlý a tmavý, nebo dobro a zlo. Umíš vymyslet ještě nějaké další protiklady?


BŮH JE SVĚTLO
Lucerna ze sklenice - na sklenici nalepte kousky papíru (čím jemnější papír, tím jednodušeji se bude lepit), stuhy, provázky, listy ze stromu,...
Papírová lucerna - vytvořte si závěsnou papírovou lucernu (pro fotonávod klikněte na odkaz)
PRACOVNÍ LISTY:

pracovní list Logika Stíny
pracovní list Logika Půlky
pracovní list Oddělení světla od tmy - nastřihejte žlutý a černý papír na malé kousky (nebo nechte děti, ať si je samy nastříhají), zamíchejte je a nechte děti, aby je roztřídily a nalepily do správného sloupku.


Udělejte si ke svačině vanilkovo čokoládový puding, reprezentující světlo a tmu. Dospod dejte vanilkový a nechte děti, ať se "prodlabou" tmou do světla. Nebo jen vanilkový puding posypte kakaem či polijte čokoládou.
_____________________________________________________________________________________________________________________
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama