3.DEN STVOŘENÍ - ODDĚLENÍ ZEMĚ OD MOŘE, STVOŘENÍ ROSTLIN A STROMŮ

9. srpna 2015 v 11:27 |  STARÝ ZÁKON
Genesis 1:9-13
Třetí den oddělil Bůh zemi od moře. "Tak se mi to líbí," prohlásil Bůh. "A teď si přeji, aby se všude na zemi rozrostly nejrůznější rostliny." Vyrostla vysoká tráva, vykvetla a objevila se na ní semínka. Stromy se natáhly až k nebi a otevřely své květy světlu. Okvětní lístky pak opadaly a na stromech začalo dozrávat ovoce. "S tímto dnem jsem spokojený," zhodnotil ho Bůh.


1. Víš, jak vypadá Země (tvar, barvy,...)? Práce s glóbusem - co na něm vidíš? (vyrábění viz dole)
2. Třetí den stvořil Bůh suchou zem a oddělil ji od vody. Proč to udělal?
Představ si, že by naše zeměkoule byla samá voda (v ulicích, doma v obýváku,...), byl by to svět pro lidi? Mohli by v takovém vodním světě lidé nebo zvířata žít? Někomu by se to líbilo, komu? (ryby, chobotnice, žáby…)
3. Víš, jak roste rostlina? (pokus viz dole) Zahrajeme si na to (nejdříve zasejeme semínko, a potom se jím stáváme: lehneme si a schoulíme se do klubíčka, potom se pomalinku zvedáme a dáváme ruce nahoru, nakonec se vytahujeme na špičky)


Země v Božích rukou - pomocí glóbusu si s dětmi připomeňte, jak naše planeta vypadá. Jak na globusu vypadá voda? Jak souš (jak hory? jak poušť,…)? Jde tu krásně vidět, jak Bůh zemi od moře oddělil. Děti si pak můžou z papírového talíře vyrobit svou vlastní Zemi.
Mapa z drcených skořápek od vajíčka - obarvěte rozdrcené skořápky od vajíčka na modro, žluto, zeleno a hnědo a nechte potom děti, aby si z nich vyrobily mapu podle své fantazie.


Květinový obraz - nechte děti zarámovat pravé květiny. Z tvrdého papíru vystřihněte rám (můžete si ho různě ozdobit), celou zadní stranu potáhněte potravinářskou fólií a přilepte ji na rámeček izolepou. Zepředu na fólii vyskládejte květiny, podle potřeby připevněte průhlednou izolepou a potom potáhněte celou přední stranu další vrstvou fólie.
Ovoce a zelenina - udělejte si tiskátka z různých druhů ovoce a zeleniny (jablko, pomeranč, hruška, cibule, okurka,...).
Barevné liány z džungle - potřebujete barevný papír, lepidlo, nůžky a ruličky od toaletního papíru.
Stromy čtyř ročních období - Na jaro můžete použít popcorn, na zimu vatu, na podzim nastříhané oranžové a červené papírky a na léto zelené papírky a vystřižené květiny (samozřejmě pokud je zrovna podzim, využijte pravých podzimních listů).
Udělejte si k svačině červíky ve hlíně (hlína z drcených tmavých sušenek a čokoládové zmrzliny s gumovými červíky), květinu z banánu, malin, kiwi a tyčinek nebo květiny z volského oka v paprice a salátem


JAK ROSTE TRÁVA - Zasaďte oves a sledujte, jak rostlina rychle roste (ani ne jeden týden). Budete potřebovat květináč (nebo kelímek s dírkami na dně), zeminu a hrstku ovsa. Květináč vyložte zeminou asi do jedné třetiny, nasypte na ní hrstku ovsa a potom zasypejte ještě trochou zeminy tak, aby oves nebyl vidět. Nezapomeňtě rostlinu pravidelně zalévat V průhledném kelímku můžete sledovat i růst kořínků.
Připomeňte dětem, že Bůh tvořil svět postupně tak, aby všechno fungovalo. Aby rostlina vyrostla a dařilo se jí, potřebuje světlo (1.den), vodu (2.den) a zeminu (3 den).


PRACOVNÍ LISTY:

pracovní list - svislé čáry

Pracovní list Logika Květiny, Pracovní list Logika časová posloupnost - Jak roste květina (roztřihni a poskládej za sebou tak, jak je to dopravdy)Omalovánky ke třetímu dni stvoření zde, zde a zde. Omalovánky moře a souš, květiny, stromy.
___________________________________________________________________________________________________________________________
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama