STVOŘENÍ SVĚTA SHRNUTÍ

31. srpna 2015 v 17:27 |  STARÝ ZÁKON
Genesis 1:1 - 2:4
Úplně na počátku, ještě předtím, než měl svět tvar, byla všude naprostá prázdnota. Byla větší tma a větší chaos než za té nejbouřlivější noci na moři.
Uprostřed toho chaosu řekl Bůh: "Ať je světlo!" A ihned zazářilo světlo - jasné, čisté a nádherné. "To je dobré," řekl Bůh. "Světlo nazvu dnem a tmu nocí." To byl první den stvoření.
Druhý den Bůh vytvořil nebe, které se klene nad zemí, a třetí den oddělil zemi od moře. "Tak se mi to líbí," prohlásil Bůh. "A teď si přeji, aby se všude na zemi rozrostly nejrůznější rostliny." Vyrostla vysoká tráva, vykvetla a objevila se na ní semínka. Stromy se natáhly až k nebi a otevřely své květy světlu. Okvětní lístky pak opadaly a na stromech začalo dozrávat ovoce. "S tímto dnem jsem spokojený," zhodnotil ho Bůh. Čtvrtý den Bůh vytvořil jasné slunce, aby svítilo během dne, a noc osvětlil zářivým měsícem a hvězdami. Když pak rudozlaté slunce vstalo nad pátým dnem, řekl Bůh: "Chci, aby moře byla plná živých tvorů." Jen co to dořekl, objevili se nejrůznější vodní živočichové: plavali, potápěli se, vyskakovali nad hladinu a vrhali se do hlubin. "A teď si přeji, aby i vzduch byl plný živých tvorů," zvolal Bůh. A náhle tu byla celá hejna ptáků a jejich křídla vířila vzduchem. Cvrlikali, štěbetali, zpívali a pípali.
To všechno bylo velice dobré. Boží dílo ale ještě neskončilo.
Šestý den od stvoření světa začal úchvatnou písní: všichni ptáci vítali východ slunce. Bůh pošeptal zemi: "Chci, abys zajišťovala dostatek potravy i domov pro všechna zvířata, která stvořím. Travnaté pláně budou patřit bizonům, rejsci se budou ukrývat v tajných norách a tygři ve stínech pralesa. Stáda budou chodit k tůním." Bůh pak stvořil všechna zvířata. Každé mělo svůj vlastní tvar těla i zbarvení, svou vlastní divokost i moudrost.
"A teď je na čase stvořit člověka," řekl Bůh. "Lidé budou mými dětmi a já jim svěřím do péče vše, co jsem stvořil. I oni budou mít děti a časem osídlí celý svět. Ať půjdou kamkoli, svět jim bude poskytovat dostatek všeho, co budou potřebovat."

Když bylo stvoření dokončeno, Bůh se podíval na celé své dílo. Měl z něj velikou radost. Sedmého dne si Bůh odpočinul. "Sedmý den bude zvláštní," řekl Bůh. "Bude to den odpočinku."


1. Bůh stvořil náš svět pěkně popořádku. Vzpomeneš si, co stvořil jako úplně první, a co jako úplně poslední?
Připomeňte dětem, že každý nový den stvoření je závislý na tom předešlém - například ptáci (den 5.) potřebují teplo (slunce, den 4.) a potravu - rostliny (den 3.), rostliny zase potřebují vodu (den 2) a světlo (den 1.).
2. Co je tvoje nejoblíbenější stvoření? A naopak, co se ti na světě nelíbí?Leporelo - vytvořte si leporelo s čísly, ve kterých jsou obrázky z daného dne stvoření
Kniha stvoření - vyrobte si svou vlastní knihu stvoření ze svých obrázků, fotek, samolepek, balícího papíru a všeho možného, co doma najdete (nápady v odkazu)
"Trhaná" kniha - aktivita na jemnou motoriku dětí - nechte je z papíru "vytrhat" výjevy ze všech dnů stvoření.Rozdělování do sáčků - posbírejte doma věci, které souvisí se stvořením (různé předměty, hračky, obrázky) a pomožte dětem rozdělit je do papírových sáčku podle toho, v jaký den byly stvořeny.


Vytiskněte si deskovou hru Stvoření Světa, ve které děti plní různé úkoly (dramatické činnosti, zamyšlení, zpívání,...) a nebo hledací hru do přírody, ve které děti hledají kolem sebe vše možné, co souvisí se stvořením.
Koukněte se na kratičké video stvoření světa - Bůh stvořil svět (bez povídání, s anglickými titulky) a nebo Příběh stvoření světa (velice jednoduchá angličtina)PRACOVNÍ LISTY:
Pracovní list Stvoření Shrnutí


The Days of Creation Lunch 2
Velká svačina Stvoření světa - jedno velké jídlo, ve kterém všechno souvisí s dny stvoření - Den 1 čokoládovo-vanilková zmrzlina, Den 2 modré pití, Den 3 ovocný salát, Den 4 hvězdičková polévka, Den 5 rybičkové keksy (u nás těžko k dostání, můžeme nahradit třeba rybičkovou pomazánkou), Den 6 zvířátkové sušenky...... Den 7 odpočinek po jídleOmalovánky ke stvoření světa najdete zde, zde, zde, zde, zde, zde a zde.

__________________________________________________________________________________________________________________________
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama