BABYLONSKÁ VĚŽ

11. ledna 2016 v 11:35 |  STARÝ ZÁKON
STAVITELÉ MĚSTA
Genesis 10, 1-11
Noemovo potomstvo postupně zaplnilo celou zemi. Protože všichni pocházeli z jedné rodiny, mluvili stejným jazykem. Učili se hospodařit, pěstovat obilí, starat se o zvířata a také stavět města. Místo kamenů používali cihly, které na slunci vypalovali, a místo hlíny něco jako asfalt.
Když se všemu naučili, řekli si: "Teď si zbudujeme veliké město. V něm postavíme věž, jejíž vrchol bude sahat až do nebe. Tak se proslavíme a budeme žít všichni na jednom místě." Byli na sebe hrdí, jak to vymysleli. Byli přesvědčeni, že se o sebe postarají sami a že Boha nepotřebují.


VĚŽ DO NEBE
Genesis 11, 5-9
Bůh viděl, že lidská pýcha vyrostla tak, že se stala hrozbou lidem samým. Nezbývalo, než aby zakročil.
Řekl si: "Toto je teprve začátek. Když se jim stavba podaří, budou si myslet, že jejich úmysly jsou nade všechno. Zastavím je na této cestě. Zatím všichni mluví stejnou řečí. Zmatu jim ji, budou mluvit každý jinak a nebudou si už rozumět."
Jak rozhodl, tak udělal. Na zemi pak vypukl nepředstavitelný zmatek. Když se potakali dva lidé a jeden řekl: "Dobrý den", ten druhý nevěděl, co to znamená. Tak to bylo se vším. Teď bylo těžké něco společně budovat. Pán Bůh je pak rozptýlil po celé zemi. To město zůstalo nedostavěné. Dostalo jméno Bábel, což znamená Zmatek, protože tam Bůh zmátl lidskou řeč.


1. Co bylo špatného na tom, že si lidé chtěli postavit vysokánskou věž, která by šahala až do mraků? (Chtěli ji postavit ke slávě Boha?)
2. Pamatujete si, co Bůh řekl Noemu a jeho synům, když vyšli po potopě z archy? Řekl jim "Ploďte a množte se a naplňte celou zemi." Poslechli lidé Boha? (Neposlechli. Chtěli si postavit jedno veliké město a žít tam všichni na jednom místě). Jak Bůh lidi za tuto neposlušnost potrestal? (Zmátl jim jazyky, rozptýlil je po celém světě a znemožnil jim tak pokračovat ve stavbě věže).

Pro dospělé k lepšímu porozumění tématu více zde.
Babylonská věž z kornoutu - fotonávod a šablona pod odkazem
Babylonská věž až do mraků - podrobný fotonávod pod odkazem
3D Babylonská věž - šablona se dá jednoduše vyrobit nebo podobná se dá stáhnout zde
ZMATENÍ JAZYKŮ
1. Jaké by to bylo, kdyby každý člověk na světě mluvil jiným jazykem a ty bys vůbec nikomu nerozuměl? Ani mamince, ani kamarádovi? Na jaké problémy bys narazil?

2. Víš, co je to mateřský jazyk? Jakým jazykem mluvíme my Češi (jaký je náš mateřský jazyk)? Věděl jsi, že ne všichni lidé na světě mluví češtinou jako my? Znáš někoho, kdo má jiný mateřský jazyk než ty? Umíš říct něco v jiném jazyce?

3. Víš jak se řekne dobrý den v nějakém jiném jazyce? Nauč se říct dobrý den v pěti různých jazycích (německy gutntág, anglicky helou, hebrejsky šalom, francouzsky bonžúr, japonsky koničiva (více zde).... Umíš si vymyslet tento pozdrav ve tvém vlastním jazyce?
ZAHRAJEME SI NA TO - uděláme si výlet po světě a když potkáme domorodce, hezky se pozdravíme. Chodíme (běháme) v prostoru a na signál (např. tlesknutí a zvolání "A jsme v Německu!") se zastavíme a se všemi kamarády si potřeseme rukou a pozdravíme se v jazyce národa, ve kterém se právě nacházíme. Když se řekne "A jsme v Babyloně", děti se pozdraví svým vymyšleným jazykem.

STAVÍME BABYLONSKOU VĚŽ
Postavte si vysokou Babylonskou věž z kelímků.
Věže z lega - začněte věž z kostek v pravidelném vzorci a nechte děti, ať ji samy ve stejném vzorci dokončí nebo postavte věž celou nebo ji předmalujte a nechte děti, aby ji přesně podle vašeho vzoru zkopírovaly. Děti si také mohou věž postavit samy, zatímco vy jim diktujete jaké barvy použít.PRACOVNÍ LISTY K TÉMATU BABYLONSKÁ VĚŽ
Udělejte si k svačině Babylonskou věž z jakéhokoliv jídla, třeba z ovoce, zeleniny, nebo sušenek...Omalovánky k tématu Babylonská věž najdete zde, zde, zde, zde, zde a zde.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama