EZAU A JÁKOB

24. května 2018 v 10:05 |  STARÝ ZÁKON
GENESIS 25:19-35

Vzpomínáte si na příběh o Abrahamovi a Sáře? Pamatujete si, jak dal Bůh starému Abrahamovi slib, že mu dá velikou rodinu a že pokud budou Abraham a jeho děti Boha vždy poslouchat a důvěřovat mu, moc dobře se jim povede? Bůh Abrahamovi také prozradil, že jednou zachrání svět díky jeho rodině. Tento slib neplatil jen pro Abrahama, ale i pro jeho syna, pro syna jeho syna, a tak dále.
Bůh svůj slib splnil a Abrahamově ženě Sáře se narodilo miminko. To byl veliký zázrak, protože Sára už byla dost stará - starší než tvoje babička! Rodiče svého chlapečka pojmenovali Izák a celý život ho vedli k tomu, aby Boha miloval a poslouchal ho. Když Izák vyrostl, zamiloval si ženu, která se jmenovala Rebeka a oženil se s ní.
Rebeka, stejně jako předtím Sára, si moc přála miminko, ale dlouho se nemohla dočkat. Její muž Izák se ale od svého tatínka Abrahama naučil, že když se bude modlit a bude Bohu důvěřovat, Bůh mu v jeho trápení pomůže. A to se také stalo! Rebeka jednoho dne zjistila, že je těhotná. Přišlo jí, že se jí miminko v bříšku nějak moc hýbe a proto se ptala Boha, co se děje. Bůh jí řekl, že tam nemá jen jedno miminko, ale že tam má rovnou dvě - dvojčátka, a že se v bříšku pošťuchují, proto to Rebeka tak moc cítí. Řekl jí, že se takhle budou chlapečci pošťuchovat celý život a že každý bude úplně jiný. Také jí řekl, že až chlapci vyrostou, ten mladší bude silnější a důležitější a dokonce že ten starší bude tomu mladšímu sloužit. To bylo velice divné, protože tenkrát to bylo v rodinách vždy naopak - starší syn byl vždy ten nejdůležitější. Ale Bůh Rebece řekl, že s jejíma chlapečkama to bude jinak.
Když se pak miminka narodila, první vyšel z bříška chlapeček, který měl spoustu zrzavých vlásků a chloupků. Toho rodiče pojmenovali Ezau. Hned po něm se narodil druhý chlapeček, ten se jmenoval Jákob. Přesně jak Bůh předpověděl, bratři byli úplně rozdílní - jinak vypadali, jinak se chovali a také měli rádi úplně jiné věci. Ezau rád chodil do lesa a lovil zvěř, byl velice odvážný a to se moc líbilo tatínkovi Izákovi. Jákob zase rád trávil čas na pastvách s ovečkama nebo doma s maminkou, rád si s ní povídal a naučil se od ní moc dobře vařit.
Jednou, když Jákob zrovna uvařil svou vynikající čočkovou polévku, přišel Ezau z lesa, celý špinavý, vymrzlý a vyčerpaný a měl obrovitánský hlad. Doma byl ale jen Jákob a zrovna si pochutnával na své výborné horké polévce. Když Ezau svého mladšího bratra uviděl, zeptal se ho, jestli by mu nenalil také trochu té čočkové polévky. Jákob mu na to řekl, že mu polévku dá, ale jen pokud mu on za to dá na oplátku své prvorozenství.
Teď se asi ptáte, co je to to prvorozenství? Říkali jsme si už, že to dříve v rodinách chodilo jinak - bylo to tak, že syn, který byl prvorozený - to znamená, že se narodil jako první, tak ten dostal od svého tatínka spoustu majetku - dům, zvířata, pole a tak dále. Izák měl svému prvorozenému synu navíc předat i slib od Boha, který dal Bůh už před několika lety děděčkovi Abrahamovi, pamatujete? Takže když se Jákob Ezaua zeptal, jestli mu dá své prvorozenství, měl Ezau odpovědět: "Ne, to přece nejde! Nemohu ti jen tak dát ten důležitý Boží dárek." Jenže Ezau nemohl myslet na nic jiného než na svůj hlad a tak svému bratrovi řekl: "Klidně si ho vezmi, hlavně mi už dej tu výbornou horkou polévku, jinak umřu hlady". Ezau se rozhodl velice špatně a Bůh z toho byl moc smutný. Viděl, že Ezau nepochopil, jak moc důležitý je jeho slib.
Jenže ani Jákob nebyl bez chyby - jen poslouchejte, co pár let na to provedl! Jednoho dne, když už byl tatínek Izák starý a slepý, zavolal si svého prvorozeného syna Ezaua a požádal ho, aby šel do lesa, ulovil nějaké zvíře a uvařil mu z toho nějakou dobrotu. Chystal se mu totiž dát požehnání, protože byl prvorozený (pamatujete, co je to to prvorozenství?) - chtěl mu předat Boží slib, který on sám před tím dostal od svého tatínka Abrahama. Když to Rebeka slyšela, utíkala za Jákobem a řekla mu: "Tvůj otec se chystá požehnat tvému bratru Ezauovi. Já si ale myslím, že Boží slib bys měl dostat ty. Vím, že i ty si to přeješ, proto mě poslechni - dojdi pro dvě kůzláta a já z nich uvařím tatínkovo nejoblíbenější jídlo. Potom mu tu večeři odneseš ty a budeš předstírat, že jsi tvůj bratr Ezau." Toho se ale nejdřív Jákob bál. Řekl mamince: "Ale mami, Ezau je přece hodně chlupatý a já jsem úplně holý, co když na mě tatínek šáhne a pozná, že se ho snažím podvést?" Rebeka mu odpověděla: "Neboj se, zavážu ti kolem rukou a krku kozlí kůže." Na to Jákob řekl: "A co když tatínek pozná po čichu, že nejsem Ezau? On přeci jen voní jinak než já." Ale i s tím si uměla Rebeka poradit. Řekla mu: "Tak si na sebe vezmeš bratrovo oblečení." Jákob se i tak bál, ale doopravdy si moc přál dostat požehnání a Boží slib a tak maminku poslechl.
Představte si, že Rebece a Jákobovi jejich plán vyšel. Starý a slepý Izák si ničeho nevšiml a Jákobovi požehnal a předal mu prvorozenství a spolu s tím i drahocenný Boží slib. Umíte si asi představit, jak se Ezau strašne moc zlobil, když i on večer za Izákem přišel a požádal ho o své požehnání. Byl na svého bratra velice naštvaný a dokonce mu vyhrožoval, že ho zabije. Jákob musel tedy z domova utéct.
Když Jákob z domova utíkal, byl velice smutný. Uvědomil si, že už možná nikdy neuvidí svojí maminku, kterou měl moc rád. A bylo mu najednou hrozně líto, že podvedl svého tatínka a bratra. Uvědomil si, že i Bůh z něho musí být zklamaný. Říkal si: "Vždyť ale Ezau mi své prvorozenství prodal za misku polévky!" Ale ani to mu nepomáhalo. I přesto byl moc smutný a moc litoval, že něco tak špatného provedl.

JAK TO BYLO? Vytiskněte si obrázky (odkaz zde, obrázky jsou z krátkého filmu viz níže), vystřihněte je a kartičky schovejte po místnosti, např. v obálkách. Až je děti najdou, společně se na obrázky podívají a zkusí příběh sestavit a převyprávět tak, jak se stal.
Můžete takto i hodinu začít - děti najdou kartičky před vyprávěním příběhu a potom zkusí příběh sestavit a hádat, co se asi stalo.
S kartičkami si také můžete zahrát hru ZAPAMATOVAČKA (návod zde, dole).
1. Všichni čtyři hrdinové v tomto příběhu udělali velikou chybu - nedůvěřovali Bohu a dělali si věci po svém.
-Rebeka věděla, že Jákob jednou bude ten, kdo dostane Boží požehnání a jeho rodina bude vládnout nad rodinou svého staršího bratra Ezaua. Ona to věděla, protože jí to řekl sám Bůh - řekl jí přeci, že mladší syn, tedy Jákob, bude důležitější a že jednou bude vládnout nad starším Ezauem. Když uslyšela, že chce Izák předat požehnání Ezauovi, čekala s důvěrou, co udělá Bůh? Ne, místo toho se rozhodla vzít věci do svých rukou a navedla Jákoba, aby tatínka podvedl a získal požehnání pro sebe.
-Izák pravděpodobně o Božím slibu také od Rebeky slyšel, ale přesto řekl Ezuaovi, že právě jemu předá požehnání.
-Jak se provinil Ezau? (Nejdříve prodal své prvorozenství za misku polévky, i když věděl, že je prvorozenství v jeho rodině znamená i slib od Boha - nemyslel si, že je slib od Boha důležitý. A potom, když mu tatínek řekl, že mu požehná, měl mu odpovědět: "Ne, to nejde, já jsem své prvorozenství prodal Jákobovi")
-A jak se provinil Jákob? (Podvedl svého tatínka a lhal mu.)

Kdyby všichni Bohu důvěřovali a počkali, až on sám zařídí, aby Jákob dostal od Izáka požehnání tak, jak to Rebece řekl, když byli chlapci ještě v jejím bříšku, určitě by všechno dobře dopadlo. Ale konec tohoto příběhu je úplný opak dobrého, byla to hotová katastrofa - Maminka s tatínkem se určitě strašlivě pohádali. Ezau chtěl zabít Izáka. Izák se cítil podvedeně a nejspíš hrozně hloupě. Jákob musel utéct od své rodiny a určitě mu bylo líto, že je sám, nevěděl vůbec, co ho čeká.

2. Už jsi někdy udělal špatné rozhodnutí?
Každý někdy udělá špatné rozhodnutí. Je ale důležité se z chyby poučit a příště se rozhodnout jinak. Snažme se dělat věci tak, aby z nás měl Bůh radost. Můžeme si vždy řict: Jak by si to asi Bůh přál?
Hrnec s čočkovou polévkou - vytiskněte předlohu hrnce (odkaz zde) nebo dětem dejte papírový talíř, na který se potom nalepí čočka a obrázky jakékoliv zeleniny
Falešné chlupaté ruce - prostřihněte ruličku od toaletního papíru, na kterou nalepte falešné chlupy (vlna, vata, chlupatá látka,...)
Postavičky Jákoba a Izáka se vším, co k jejich příběhu patří :)JÁKOB A EZAU - krátký kreslený příběh v angličtině (3 minuty)
Omalovánky k tématu najde zde, zde, zde a zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama